Šarauskaite goes for double-double, Kibirkštis MRU earn first win

Šarauskaite goes for double-double, Kibirkštis MRU earn first win

Kibirkštis MRU ended the first stage on happy note, by delivering a 80-68 win over Olimpia Grodno on Friday, October 11, at Rostov on Don.

Players of the game

Daugile Šarauskaite posted 12 points and 10 rebounds in just 23 minutes of action. Center had two assists and two blocked shots for a efficiency rating of 17.

Justina Kraujunaite registered impressive stat line. She finished the game with 13 points, six rebounds, five assists and two steals for a shared game high efficiency rating of 20.

Klaudija Serkeviciute led Kibirkštis with 16 points, while Kriste Druskyte scored 14 points and grabbed six rebounds.

Aryna Masko replied with 18 points and five assists for a efficiency rating of 20.

Yuliya Vasilevich and Volha Kapylova scored 17 and 14 points respectively.

 

Key stats

Kibirkštis MRU opened the game with a 30-14 run. The Sparks led by as much as 28 points 50-22.

Vilnius team committed just 10 turnovers and dished 17 assists.

Kibirkštis scored more points in the paint (48-22) and off turnovers (23-11).

Vilnius bench outscored opponents 27-15.

Kibirkštis improved to 1-2, while Olimpia dropped to 0-3.

 

SCORES

Group B

Olimpia Grodno – Dynamo Novosibirsk 51:108

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751631/

 

Rostov Don SFEDU – Kibirkštis MRU 79:75

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751633/

 

Kibirkštis MRU – Dynamo Novosibirsk 44:74

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751635/

 

Rostov Don SFEDU – Olimpia Grodno 87:46

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751637/

 

Olimpia Grodno – Kibirkštis MRU 68:80

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751639/

 

Dynamo Novosibirsk – Rostov Don SFEDU 84:68

Live stats http://www.fibalivestats.com/u/EYBL/1357188/

 

Best players, presented by Helissa Collagen

Dynamo Novosibirsk: Olga Vorobeva

Rostov Don SFEDU: Alexandra Kirina

 

STANDINGS, as of October 10

Group B

Dynamo Novosibirsk 3-0 (+103)

Rostov Don SFEDU 2-1 (+29)

Kibirkštis MRU 1-2 (-22)

Olimpia Grodno 0-3 (-110)

 

SCHEDULE (arrival day included)

First stage

October 1-4, Liepāja: Liepāja/LSSS, Orange Lions, Horizont Minsk, PINKK Pecsi 424

October 3-6, Brno: Basket Žabiny Brno, Piestanske Cajky, Dynamo Moscow, Nika Syktyvkar

October 8-11, Rostov on Don: Rostov Don SFEDU, Olimpia, Kibirkštis, Dynamo Novosibirsk

October 10-13, Košice: Tsmoki Minsk, Young Angels, Astana Tigers, SBŠ Ostrava

 

Second stage

November 22-24, Syktyvkar: Liepāja, Dynamo Moscow, Orange Lions, Nika Syktyvkar

November 29-December 1, Piestany: Žabiny Brno, Pieštanske Cajky, Horizont, PINKK Pecsi 424

December 5-7, Ostrava: Rostov Don, Young Angels, SBŠ Ostrava, Dynamo Novosibirsk

December 6-8, Grodno: Tsmoki Minsk, Olimpia Grodno, Astana Tigers, Kibirkštis

 

Third stage

January 7-9, Saulkrasti, Latvia: Dynamo Moscow, Horizont, PINKK Pecsi 424, Nika Syktyvkar

January 9-11,Liepāja: Liepāja/LSSS, Žabiny Brno, Pieštanske Cajky, Orange Lions

January 15-17, Novosibirsk: Tsmoki Minsk, Rostov Don, Astana Tigers, Dynamo Novosibirsk

January 17-19, Vilnius: Olimpia Grodno, Young Angels, SBŠ Ostrava, Kibirkštis

 

Playoffs: January 20 – March 1, 2020; best-of-two

A1 – B4, A2 – B3, B2 – A3, B1 – A4

Final Four: March 21-22

 

Our geography

EWBL member countries so far: Belarus, Czech Republic, Estonia, Hungary, Kazakhstan, Latvia, Lebanon, Lithuania, Netherlands, Poland, Russia, Slovakia, Sweden, Ukraine, Turkey.

 

Follow us on
Website www.ewbl.eu
Facebook https://www.facebook.com/EWBL
YouTube https://www.youtube.com/EWBLLive
Live TV http://ewbl.eu/live-tv/

#StrongTogether #EWBL #Season5

Comments