Dynamo Novosibirsk fly high, improve to 3-0

Dynamo Novosibirsk fly high, improve to 3-0

Dynamo Novosibirsk wasted no time to build a 24 point lead in the first half and secure a 84-68 win against Rostov Don SFEDU on Friday, October 11.

Players of the game

Ruth Hamblin (Oregon State) registered double-double. She had 21 points and 12 rebounds for a efficiency rating of 30.

Olga Vorobeva scored 17 points, dished four assists and stole the ball three times.

Jamie Grace Scott (Oregon State) inserted another 11 points.

Anna Zaitseva had 17 points for the hosts. She also received invitation to Russian national team for Women`s EuroBasket 2021 qualifiers in November.

Alexandra Kirina totaled 12 points and nine rebounds.

 

Key stats

Dynamo Novosibirsk led by 24 points 56-32 after the first half.

Rostov Don SFEDU won the battle of rebounds (43-46, offensive rebounds 9-20) but connected just 35% of its field goal attempts, including 3-of-21 from the three point line.

Dynamo Novosibirsk scored more second chance points (14-11) despite being outrebounded.

Dmitry Donskov`s team won the first three games by average margin of 34 points.

 

SCORES

Group B

Olimpia Grodno – Dynamo Novosibirsk 51:108

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751631/

 

Rostov Don SFEDU – Kibirkštis MRU 79:75

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751633/

 

Kibirkštis MRU – Dynamo Novosibirsk 44:74

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751635/

 

Rostov Don SFEDU – Olimpia Grodno 87:46

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751637/

 

Olimpia Grodno – Kibirkštis MRU 68:80

Boxscore http://ewbl.eu/game/4751639/

 

Dynamo Novosibirsk – Rostov Don SFEDU 84:68

Live stats http://www.fibalivestats.com/u/EYBL/1357188/

 

Best players, presented by Helissa Collagen

Dynamo Novosibirsk: Olga Vorobeva

Rostov Don SFEDU: Alexandra Kirina

 

STANDINGS, as of October 10

Group B

Dynamo Novosibirsk 3-0 (+103)

Rostov Don SFEDU 2-1 (+29)

Kibirkštis MRU 1-2 (-22)

Olimpia Grodno 0-3 (-110)

 

SCHEDULE (arrival day included)

First stage

October 1-4, Liepāja: Liepāja/LSSS, Orange Lions, Horizont Minsk, PINKK Pecsi 424

October 3-6, Brno: Basket Žabiny Brno, Piestanske Cajky, Dynamo Moscow, Nika Syktyvkar

October 8-11, Rostov on Don: Rostov Don SFEDU, Olimpia, Kibirkštis, Dynamo Novosibirsk

October 10-13, Košice: Tsmoki Minsk, Young Angels, Astana Tigers, SBŠ Ostrava

 

Second stage

November 22-24, Syktyvkar: Liepāja, Dynamo Moscow, Orange Lions, Nika Syktyvkar

November 29-December 1, Piestany: Žabiny Brno, Pieštanske Cajky, Horizont, PINKK Pecsi 424

December 5-7, Ostrava: Rostov Don, Young Angels, SBŠ Ostrava, Dynamo Novosibirsk

December 6-8, Grodno: Tsmoki Minsk, Olimpia Grodno, Astana Tigers, Kibirkštis

 

Third stage

January 7-9, Saulkrasti, Latvia: Dynamo Moscow, Horizont, PINKK Pecsi 424, Nika Syktyvkar

January 9-11,Liepāja: Liepāja/LSSS, Žabiny Brno, Pieštanske Cajky, Orange Lions

January 15-17, Novosibirsk: Tsmoki Minsk, Rostov Don, Astana Tigers, Dynamo Novosibirsk

January 17-19, Vilnius: Olimpia Grodno, Young Angels, SBŠ Ostrava, Kibirkštis

 

Playoffs: January 20 – March 1, 2020; best-of-two

A1 – B4, A2 – B3, B2 – A3, B1 – A4

Final Four: March 21-22

 

Our geography

EWBL member countries so far: Belarus, Czech Republic, Estonia, Hungary, Kazakhstan, Latvia, Lebanon, Lithuania, Netherlands, Poland, Russia, Slovakia, Sweden, Ukraine, Turkey.

Follow us on
Website www.ewbl.eu
Facebook https://www.facebook.com/EWBL
YouTube https://www.youtube.com/EWBLLive
Live TV http://ewbl.eu/live-tv/

#StrongTogether #EWBL #Season5

Comments